Dwutlenek chloru – generator

Poszukiwania skutecznych sposobów dezynfekcji wody przyczyniły się do tego, że dwutlenek chloruzostał uznany za najlepsze rozwiązanie ze względu na swoje właściwości.

Czym jest dwutlenek chloru?

To biocyd utleniający i toksyna metaboliczna. Zabija on mikroorganizmy, zakłócając proces transportu składników odżywczych (a nie procesy metaboliczne), który odbywa się przez ich ściany komórkowe. W temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu 1 atm ma postać żółtopomarańczowego gazu. Z kolei w temperaturze 11°C skrapla się.

Niewątpliwą zaletą dwutlenku chloru jest to, że – w przeciwieństwie do chloru i ozonu – wchodzi on w reakcję tylko:

 • ze zredukowanymi związkami siarki,
 • z aminami drugiego i trzeciego rzędu,
 • innymi mocno zredukowanymi i reaktywnymi związkami organicznymi.

Oznacza to w praktyce, że wystarczą o wiele mniejsze dawki tego związku, aby osiągnąć bardziej stabilne pozostałości, niż ma to miejsce w przypadku ozonu czy chloru. Odpowiednio zastosowany może mieć bardziej skuteczne działanie w wodach o dużym ładunku materii organicznej aniżeli ozon czy chlor. Dezynfekcja dwutlenkiem chloru jest więc przynajmniej tak efektywna jak chlorem przy zastosowaniu znacznie niższego stężenia. 

Warto jako ciekawostkę dodać, że ClO2 pierwszy raz do uzdatniania wody użyto w latach 40-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Na początku ten roztwór wykorzystywano do usuwania naturalnych substancji organicznych i do utleniania związków żelaza i manganu. W Polsce dwutlenek chloru na szerszą skalę używany jest od początku lat 90-tych XX w.

Właściwości dwutlenku chloru

Dwutlenek chloru wykazuje o wiele lepsze właściwości utleniające niż chlor, zwłaszcza, że skutecznie niszczy wszelkiego rodzaju substancje organiczne, wirusy oraz przetrwalniki bakterii, które nie są unicestwiane przez chlor. Dodatkową zaletą dwutlenku chloru jest to, że nie przyczynia się do powstawania trujących związków chloroorganicznych (AOX) oraz trihalometanów.

Wzór: ClO2
Masa: 67,45 g/mol
Kolor w formie gazu: pomarańczowozielony, żółtozielony, żółtopomarańczowy
Kolor w formie cieczy: czerwonobrązowy
Kolor w formie stałej: pomarańczowoczerwony


Najważniejsze właściwości dwutlenku chloru:
 • stanowi względnie stabilną cząsteczkę typu rodnikowego,
 • posiada dobrą rozpuszczalność w wodzie (ok. 10 razy lepszą niż chlor),
 • wykazuje bardzo silne właściwości bakterio- i wirusobójcze w szerokim zakresie pH,
 • nie reaguje z NH3 i NH4+,
 • ma właściwości paramagnetyczne,
 • skutecznie niszczy fenole oraz prekursory THM,
 • wykazuje dużą efektywność przy niskim stężeniu,
 • nie ma wyraźnego zapachu.

Dezynfekcja dwutlenkiem chloru

W przeciwieństwie więc do innych środków chemicznych, dwutlenek chloru posiada zdolność penetracji biofilmu – zakłóca transport substancji odżywczych przez ścianę komórkową, a co za tym idzie - niszczenia bakterii Legionella i innych mikroorganizmów w nim zagnieżdżonych. Podczas dezynfekcji tym środkiem uszkadzana jest błona komórkowa i zaburzona zostaje synteza białek.  

Kolejnymi plusami, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę, są brak potrzeby stosowania dużych stężeń oraz mały wpływ temperatury i pH wody na jego skuteczność.

Dwutlenek chloru posiada jeszcze wiele innych cennych właściwości, które wyróżniają go na tle innych środków dezynfekujących. Są to:

 • większa skuteczność od chloru w zakresie niszczenia zarodników, bakterii, glonów, grzybów czy wirusów,
 • bardzo duża skuteczność bakteriobójcza w szerokim zakresie pH (4,0 – 10,0),
 • lepsza rozpuszczalność w wodzie,
 • stosunkowo krótki czas kontaktu wymagany dla ClO2,
 • w przeciwieństwie do chloru nie powoduje korozji, która powstaje przy zastosowaniu chloru w większych stężeniach,
 • nie wchodzi w reakcję z amoniakiem (NH3) lub NH4+,
 • lepiej od chloru usuwa związki żelaza i magnezu,
 • niszczy fenole i nie posiada wyraźnego zapachu,
 • niszczy prekursory THM,
 • promuje koagulacje.

Dwutlenek chloru zaleca się głównie do dezynfekcji tych wód, które mają małe zapotrzebowanie na chlor. Środek ten do dezynfekcji można produkować w miejscu zastosowania. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie. Jest to generator dwutlenku chloru. Drugim sposobem jest zakup gotowego roztworu w stabilizowanej formie i aktywowanie go przed użyciem. 

Nowoczesne generatory dwutlenku chloru

Magazynowanie ClO2 w pojemnikach jest wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego niestabilną naturę. Istnieje jednak możliwość wytwarzania go na miejscu użytkowania przy pomocy specjalnych generatorów dwutlenku chloru. Urządzenia te wyposażone są w specjalne pompy, które w odpowiedni sposób pobierają ze zbiorników niezbędne reagenty (nisko stężony roztwór chlorynu sodowego i kwasu solnego) i w bezpieczny sposób wytwarzają potrzebną substancję - ClO2, który następnie jest wykorzystywany do dezynfekcji wody pitnej lub mycia instalacji przemysłu spożywczego oraz zabezpieczania obiegu wody chłodzącej. Powstały w generatorze roztwór do instalacji, która jest poddawana dezynfekcji, może być wtłaczany w sposób bezpośredni (w przypadku małych urządzeń) lub przez układ mieszający (w przypadku dużych urządzeń). Z reguły praca generatora dwutlenku chloru sterowana jest specjalnym wodomierzem kontaktowym, który dozuje odpowiednią ilość ClO2 do wielkości przepływu wody.

Aby zamontować generator tego środka chemicznego, nie jest wymagane specjalne pomieszczenie. Wystarczy standardowa hydrofornia z wentylacją.

Generator dwutlenku chloru najczęściej ma zastosowanie w instalacjach wodnych w budynkach użyteczności publicznej, takich jak np.: szkoły, przedszkola, szpitale, baseny, obiekty rekreacyjne i sportowe. Ponadto wykorzystuje się go także w układach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych. Dezynfekuje się je aerozolem wodnym z rozpuszczonym dwutlenkiem chloru.  Układy dezynfekcji butelek i opakowań w przemyśle spożywczym to kolejne miejsce, gdzie przydatny jest generator ClO2.

Dwutlenek chloru – silny utleniacz

Środek ten zabezpiecza na długi czas sieć wodociągową przed ponownym, ewentualnym zakażeniem. Jego potencjał, wyższy niż potencjał chloru, sprawia, że jest bardzo silnym utleniaczem. Zamiast chlorować substancje, redukuje je utleniająco. Dlatego dwutlenek chloru przede wszystkim stosowany jest w dezynfekcji głównie po to, aby zmniejszyć ilość chlorowych pochodnych związków organicznych, które powstają podczas chlorowania.

Zastosowanie dwutlenku chloru

Dwutlenek chloru ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Roztwór ClO2 wykorzystywany jest m.in. do:

 • zapobiegania i zwalczania Legionelli – kiedy inne środki nie są skuteczne, ClO2 zapobiega w rozwoju i zwalcza tę bakterię;
 • usuwania i kontroli rozwoju błony biologicznej – dwutlenek chloru skutecznie usuwa błonę biologiczną z systemów wodnych (powierzchni urządzeń i ścianek rur) i, jeśli jest dawkowany w sposób ciągły, zapobiega jej tworzeniu się. W błonie biologicznej mają bezpieczne schronienie różne mikroorganizmy takie jak np. Listeria, E.Coli czy wspomniana już Legionella;
 • dezynfekcji wody pitnej wody i ciepłej użytkowej - w przeciwieństwie do chloru ma większą efektywność bakteriobójczą oraz w zakresie niszczenia zarodników, bakterii, wirusów i innych patogenów;
 • czyszczenia warzyw i owoców – ClO2 skutecznie radzi sobie z zabijaniem rodników, wirusów, pleśni, grzybów, które mogą pojawiać się w tych lub na tych produktach. Jednocześnie nie wpływa na ich smak, zapach czy wygląd. Używa się go m.in. do ziemniaków, sałaty, jabłek, owoców cytrusowych;
 • ochrony układów chłodzenia – związek ten pełni rolę silnego środka odkażającego i dezynfekującego, zapobiega powstawaniu błony biologicznej i usuwa ją. Powoduje powstawanie minimalnej korozji, w przeciwieństwie do innych środków. Użyty w formie sprayu łatwiej dociera do wszystkich miejsc chłodni kominowej. Wpływ ClO2 na środowisko naturalne jest minimalny;
 • ochrony „scrubbers” (płuczek ciśnieniowych) – to urządzenia ciśnieniowe, w których cyrkuluje woda. Dodawany do niej dwutlenek chloru od razu wchodzi w reakcję np. ze związkami, które powodują nieprzyjemny zapach lub innymi, które znajdują się w powietrzu.

Skontaktuj się z nami!